Agri Invest Forum

Учасники діалогу обговорили нові стратегії розвитку аграрного бізнесу, шляхи і механізми залучення інвестицій.

Організатором «AgriInvest Forum» є Всеукраїнська аграрна рада за підтримки проекту USAID «АгроІнвест» і Української агроінвестиційної ради.

Участь у форумі взяли представники влади. Під час церемонії відкриття та у панельних дискусіях баченнями політичної та економічної ситуації в країні, перспективами реформ та європейської інтеграції поділилися заступник голови Верховної Руслан Кошулинський, міністр аграрної політики та продовольства Ігор Швайка, його заступники Андрій Дикун та Владислава Рутицька, перший заступник голови парламентського комітету за питань аграрної політики та земельних відносин Сергій Лабазюк.

Говорячи про стратегію розвитку АПК, Ігор Швайка наголосив на пріоритеті формування потужної інфраструктури виробництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції. Без чого Україна приречена й надалі залишатися експортером дешевої сировини.
«Україна має славу експортера зерна та соняшнику. Зараз стоїть питання розвитку інфраструктури. Це дасть змогу створювати додаткову вартість тут, в Україні», — наголосив посадовець.

Він підкреслив, що одним з перспективних напрямів, який цікавить інвесторів, є тваринництво. «Україна має потенціал бути одним з найбільших експортерів продукції тваринництва в світі», — зазначив міністр.

Водночас Ігор Швайка визнав: без стабілізації ситуації в країні та економічних реформ міжнародні інвестори й далі з недовірою ставитимуться до Києва. «Ми повинні зберегти прихильність тих компаній, які вже працюють в Україні, запровадити режим максимального сприяння інвестиціям», — наголосив він.

Про необхідність відмовитися від надмірного контролю держави за бізнесом говорив Руслан Кошулинський. «Перед нами стоїть глобальна проблема — залучити добросовісних інвесторів. І для цього держава повинна відмовитися від надмірного контролю за виробниками. Не бізнес, а його продукція повинна бути головним критерієм роботи», — зазначив віце-спікер парламенту.
Руслан Кошулинський підкреслив, що цей процес уже стартував: «Україна розпочала рух до європейських принципів. Ми змінюємо підходи у відносинах держава-виробник, держава-селянин, держава-продукція. Цей поступ триватиме й далі. Ми звільнимо економіку від радянського нальоту».

Про кроки влади, спрямовані на реформування АПК, розповів Андрій Дикун. Він докладно зупинився на проектах реформ у кожній зі сфер аграрної галузі. Окремо посадовець зупинився на фінансових інструментах, без яких залучити дешеві європейські та американські ресурси, зокрема, для дрібних та середніх виробників, неможливо.

«Аграрний бізнес навіть у цьому році продемонстрував стабільність. Однак, незважаючи на це, ми не можемо доставити йому достатньо грошей. Над вирішенням цієї проблеми ми зараз працюємо. З одного боку є доступні інвестиційні ресурси, з іншого — виробники, які їх потребують. Необхідні механізми. І ми їх запропонуємо, в першу чергу дрібним та середнім виробникам», — прокоментував Андрій Дикун.

Водночас, з його слів, у нинішній ситуації в країні конкретно говорити про терміни та обсяги інвестицій важко. «Проблема — це страх інвесторів працювати в країні, де йде війна. Однак вони спостерігають за Україною, чекають стабілізації», — додав посадовець.  

Не обійшли учасники форуму й тих проблем, з якими зіштовхнулися аграрії сходу. Експерти називають різні цифри прямих і непрямих втрат, однак у всіх підрахунках йдеться про мільярди гривень. Щоб стабілізувати ситуацію й не залишити аграріїв без ресурсів для виробництва, необхідна допомога держави.

Зі слів Ігоря Швайки, Мінагрополітики наступного тижня розгляне питання компенсації аграріям Донецької та Луганської областей. За його словами, не дивлячись на складну економічну ситуацію та брак бюджетного фінансування, міністерство спільно з виробниками регіону та профільними асоціаціями розглянуть всі можливі механізми, щоб компенсувати збитки. «Яким буде цей механізм, зараз сказати важко. Потрібно розуміти, що в державному бюджеті немає коштів на прямі компенсації. Це буде певний симбіоз. Необхідно сформувати правила гри, як діяти в регіонах, постраждалих від бойових дій, як допомогти тим, хто опинився під окупацією. Нам доводиться діяти в нестабільній ситуації. Простих відповідей немає», — зазначив міністр.

Захід промовою відкрив Руслан Кошулинський, який висвітлив дві основні проблеми розвитку сільського господарства. Далі виступив міністр аграрної політики та продовольства України Ігор Швайка, він зазначив що такий захід вперше,але такі форуми будуть проводити двічі на рік, наступний планується у квітні. Також на відкриті виступали Андрій Дикун (заступник міністра аграрної політики та продовольства), який висвітлив основні аспекти реформування Аграрного комплексу України, Анатолій Юркевич (виконавчий директор Мілкіленд Україна),Філатов Віталій (? ), Саймон Чернявський (генеральний директор HarvEast Holding) , Джон  Шморгун (генеральний директор AgroGtntration Україна), Андрій Талама( перший заступник генерального директора Галичина Захід), Володимир Осадчук,  Тарас Лукачук.

Форум відвідали 250 учасників: власники, керівники та фінансові директори великих та середніх агропідприємств, серед яких «Астарта», «Сварог Вест Груп», «Приват Агро», «Суфле Агро»; представники інвестиційних організацій — IFU, SigmaBleyzer, LandO’Lakes, фінансових компаній — ЄБРР, МФК, Європейський інвестиційний банк, юридичних і консалтингових компаній ОМП.
На форумі проводилось три секції – макроекономічні показники української економіки, нові можливості для українських агровиробників, доступ до фінансування – які фінансові інструменти доступні Україні.

В ході першої секції брали участь : Жером Ваше(представник МВФ в Україні), Олег Устенко (директор Міжнародного  Фонду Блейзера), Хайнц Ольберс  (директор Європейського Інвестиційного Банку) та Жиль Мететаль (директор департаменту агробізнесу ЄБРР). Під час промов розглядались такі питання – аналіз головних макроекономічних показників, економічний стан України, інвестиційна привабливість, партнерство з приватним сектором для розвитку агробізнесу.

У ході другої секції брали участь : Владислава Рутицька ( заступник міністра аграрної політики та продовольства України), Ніколя Варлє (член європейської делегації генерального директорату з сільського господарства Єврокомісії), Олена Волошина (керівник діяльності МВФ в Україні), Нодар Кереселідзе ( заступник міністра сільського господарства Грузії), Юрій Голянич (генеральний директор Mondelez  Intermational), Аксель Ероглу ( директор з логістики по Україні та Модові Nestle Україна), Микола Орлов (керуючий партнер ОМР), Лана Сінічкіна ( партнер Arzinger). У ході виступів розглядались такі питання – асоціація з ЄС, група підтримки ЄС для України, зона вільної торгівлі з ЄС, нові ринки для українських агровиробників, нові ринки в Східній Європі та Центральній Азії, досвід виконання вимог ЄС, базові вимоги  ЄС до сільськогосподарської продукції та проблеми їх імплементації в Україні, що чекати операторам ринку харчової продукції від асоціації з ЄС.

У ході третьої секції брали участь : Гарі Роше (старший керівник програми МФК), Грегуар Датте (керуючий партнер Мазар Україна), Микола Волков (директор Департаменту регіональних корпоративних клієнтів Райффайзен Банк Аваль), Андреас Льохель (глава Байер Кроп Сайєнс у країнах Північного Причорномор’я, BAYER ), Жан-Жак Ерве (член правління, радник з питань сільського господарства, Креді Агріколь Банк),  Дмитро Буц (директор департаменту андеррайтингу кредитів ПАТКБ «ПРАВЕКС-БАНК», Банк групи Intesa Sanpaolo), Світлана Дригуш (директор з інвестицій Horizon Capital), Олексій Пархомчук (голова українського офісу датського інвестфонда (IFU)), Віталій Іванченко (директор з розвитку NCH Capital Inc), Джон Хальверсон (віце-президент Land O`Lakes). Атакож розглянули низку питань – розвиток агрофінансування та агрострахування, міжнародні вимоги аудиту для залучення фінансових коштів від міжнародних фінансових організацій, банківське та товарне кредитування та приватні інвестиції.

Ексклюзивним партнером форуму є компанія CASE, в статусі генерального партнера представлена компанія AGCO. Спеціальними партнерами виступили компанії BAYER, MAЇC, KUHN, Credit Agricole, OMP. Партнери форуму — компанії Väderstad, Titan machinery, I-TEK, Pöttinger, Syngenta, Monsanto.

Владислава Рутицька, заступник Міністра аграрної політики та продовольства: "Метою  форуму було зібрати як представників бізнесу, так і представників агросектору та банківської сфери. Мета повністю досягнута. Ми почули думки, задачі та виклики, пропозиції, які стоять перед нашим  бізнесом та національними компаніями. Ми почули задачі, проблеми, враження міжнародного бізнесу, який тут про інвестував проекти, має тримає виробництво, здійснює переробку. Ми почули консолідовану позицію іноземних фондів з різних країн, які також є інвесторами і почули задачі які постають перед банками і ті продукти свої фінансові, які вони пропонують малому, середньому та великому бізнесам.  І те як вони бачать свою співпрацю з агросектором. Наш форму має стати площадкою для якісного діалогу результатом якого повинні стати якісна співпраця, важлива як для представників бізнесових кіл, так і для уряду".

Штефан Богнер, бізнес-директор Case IH: "Україна дуже цікава для інвестування але для цього необхідно стабільна політична ситуація і підтримка влади для інвестора.  Ці дві складові для інвестування дуже важливі. І мова йде не лише про агросектор, а про всі галузі економіки".

Андрій Талама  перший заступник гендиректора «Галичина Захід»: «Agri Invest Forum» — діалог бізнесу і влади, який має принести якісний результат. Звичайно, що не завтра, але в перспективі. І хоча нині той стан, війни який ми маємо навряд чи стимулює зовнішніх інвесторів вкладати в Україну, та поряд з тим ті інвестори, які вже прийшли на наш ринок не розглядають питання його залишити. Навпаки є наміри інвестувати в різні галузі, адже вони  бачать перспективи.

Залишити відповідь